SIMARGL

SIMARGL – słowiańskie bóstwo czy…?

Według znawców, Simargł (po ang. Simargl) to mityczne bóstwo wschodnich Słowian przedstawiane często jako lew lub pies ze skrzydłami. Ale SIMARGL to też akronim projektu: “Secure Intelligent Methods for Advanced Recognition of Malware and Stegomalware”, w którym Politechnika Warszawska jest partnerem. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020,  ruszył 1 maja 2019 w Zakładzie Cyberbezpieczeństwa Instytutu Telekomunikacji, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Celem projektu SIMARGL jest poprawa skuteczności wykrywania złośliwego oprogramowania. Projekt mierzy się z najnowszymi wyzwaniami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, takimi jak ukrywanie informacji, wykrywanie anomalii sieciowych, wykrywanie i zwalczanie złośliwego oprogramowania typu stegomalware, ransomware czy mobile malware. SIMARGL ma na celu stworzenie zintegrowanego zestawu narzędzi do zwalczania tych zagrożeń, które będą w stanie wykrywać także nowo powstające złośliwe oprogramowanie.

W projekcie SIMARGL, którego koordynatorem jest FernUniversität w Hagen (Niemcy), bierze udział 14 partnerów z siedmiu krajów UE, w tym tacy potentaci jak Airbus, Orange czy Thales. W dniach 13-14 maja odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli partnerów projektu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://simargl.eu/download/SIMARGL-PR.pdf.

Uwaga: poszukujemy doktorantów, chętnych do zaangażowania się w projekt SIMARGL. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z kierownikiem projektu na PW, dr. hab. inż. Arturem Janickim, email: A.Janicki@tele.pw.edu.pl.

© 2017 Zakład Cyberbezpieczeństwa Instytut Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej